Header image

Názor na Průhledný respirátor z covid oddělení FN Ostrava

Průhledný respirátor prochází dlouhodobým testem v provozu Fakultní nemocnice v Ostravě. Zdravotní sestra Marcela Dedková zde sdílí své zkušenosti s naším respirátorem z covidového oddělení FN Ostrava.

   Jmenuji se Marcela Dedková, pracuji jako zdravotní sestra ve Fakultní nemocnici Ostrava - Poruba na Klinice infekčního lékařství, nyní Covidová jednotka pro nemocné s Covidem 19.

Při přátelském rozhovoru s panem Knoblochem jsem projevila zájem otestovat v terénu jeho prototyp průhledného respirátoru. 

   Velmi mě zaujala tato myšlenka, protože od března roku 2020 veškerý zdravotnický personál včetně lékařů, používal respirátory od různých výrobců. Většina z nás používala celoobličejové masky s filtrem (vzpomínka na hodiny civilní obrany ve škole), které byly těžké a po několika hodinách používání nás bolela hlava a hlavně krk.

 Po obdržení průhledného respirátoru, mě hned zaujala nízká hmotnost.  "Konečně něco, z čeho mne nebude bolet za krkem" řekla jsem si. Mohla jsem si vybrat i barvu, což mne jako ženu také potěšilo. 

   Byla jsem zvědavá, jak respirátor bude sedět na obličeji a zdali se mi nebudou mlžit brýle, které jsem do té doby nepoužívala (oční spojivky si musíme chránit také). Pokud jsme musely mít dioptrické brýle, v celoobličejových maskách jsme je nemohly nosit, nevlezly se pod ně, většina personálu proto nosila dioptrické čočky. 

Před necelými 3 měsíci jsem tedy respirátor začala používat.

Plusy                - nízká hmotnost (bolesti krku ustaly)

                          -  ochranné brýle se nemlží, respirátor na nose těsní dobře

           -  průhlednost respirátoru – starší lidé, kteří mají špatný sluch, odezírají ze rtů, vidí moje ústa, jak s nimi                     pohybuji, vidí můj úsměv, emoce, i moje zuby (to se vždy ptají, jestli jsou moje)

           - lehká a rychlá manipulace (myslím tím okamžité a rychlé nasazení respirátoru při tzv. vběhnutí k pacientům) 

           - dobrá slyšitelnost, musím jen trochu zvýšit hlas 

           - dobře se přes něj dýchá, nemám pocit nedostatku vzduchu (je dobře, že jsou filtry na boku, v maskách s filtry vpředu jsem si je vždy při manipulaci s pacientem přitlačila a málem se udusila)

          - omyvatelný, lehce ho vydezinfikuji, netvoří se na něm bílý film jak u jiných respirátorů a nepoškozuje se častou manipulací s ním, není poškrábaný

 

Mínusy    - stále mne tlačí na nose, při několikahodinovém nošení mám otlak na nose (asi budu potřebovat plastiku nosu)

                - když přitáhnu řemínek na hlavě, odchlípne se respirátor na bradě a netěsní (asi mám neforemný obličej)

               -  při výměně filtrů je třeba šikovnosti a jemné motoriky, jinak ho nevyměníte 

               

   Jako zdravotní sestra na Covid jednotce se setkávám s nemocnými lidmi každý den, a bohužel i se smrtí. Při představě, že jsem také pacientem v nemocnici a kolem mne chodí ´mimoni´ ve skafandrech a šílených maskách, jsem šťastná, že existuje tento respirátor, že lidem rozdávám úsměv a oni ho VIDÍ. 

   Spousta mladých lékařů sloužících u nás, se již o tento respirátor začalo zajímat a vidím, že i oni jsou přístupní novinkám, které jim i všem pacientům zpříjemní chvíle v nemocnici. 

   Držím Vám palce ve vaší záslužné činnosti a moc moc děkuji za možnost tento respirátor testovat.

   S pozdravem Marcela Dedková, Ostrava.